A megcsalt feleség/férj
Úgy tapasztalom, hogy a blogomat olvasók körében a szerelmi háromszög című írás a legnépszerűbb, ezen belül pedig a legtöbben a megcsalt feleség illetve a szerető szerepére kíváncsiak. Ennek bizonyára az lehet az oka, hogy sokan ezekkel a szerepekkel tudnak leginkább azonosulni, illetve ezekben érzik leginkább tehetetlennek, tanácstalannak magukat. Ezért kicsit részletesebben is feldolgozom ezeket a szerepköröket és helyzeteket, valamint megpróbálok egy mindenki számára érthető értelmezést keresni, feltárni az okokat és azt, hogy milyen eszközökkel lehetne változtatni a kialakult szituáción.
A férfiaknál ez a helyzet sokkal bonyolultabb, ők általában nehezebben hoznak döntéseket, amelyek nem feltétlenül érzelmek által vezéreltek, sőt – ezzel azonban most nem kívánok foglalkozni. Ami viszont fontos a megértés szempontjából, hogy a férfi is a nőknél felsorolt okokhoz hasonló hiányok miatt tart szeretőt, ám itt a szexualitás már önmagában is elég nyomós indok lehet, hiszen sokan úgy gondolják, hogy a férfi attól férfi, hogy a feleségén kívül más nőket is megkíván, szexinek és vonzónak tart. Azt gondolom, hogy a röpke alkalmi félremenések, amelyeknek kizárólag szexuális tartalmuk van és általában ki sem derülnek, majdnem minden nő számára a megbocsátható kategóriába tartoznak. Ezek felett zömmel mindenki szemet tud hunyni – de miért van ez így? Miért nem akkora bűn, ha a partner időnként más nőkkel is szexel, ha kizárólag csak a szex a motiváció? A válasz erre a pszichológia szerint nem is olyan bonyolult: a nők mindent az érzelmeik alapján, illetve logikával próbálnak magyarázni. Azaz sokkal könnyebben feldolgozák és az önértékelésükben sem esik akkora csorba, ha azt mondják, hogy csak a teste kellett neki, kihasználta, ezek a típusok az esetei és nem tud nekik ellenállni, de így szeretik, addig amíg nincsenek érzelmei, nem veszélyes és sorolhatnám tovább a nagyszerű érveket. Amúgy ez a játék így működik, a férfiak tudják, hogy az ilyen félrelépések általában megbocsáthatóak, és a nők is tudják, hogy valahol a körforgásban az egyensúly így kerül a helyére. Hiszen ezektől a félrelépésektől a férfiak mindig energiát, lendületet kapnak a párjuk felé, és ami a fontos, ezek időszakosak, soha nincsennek egyfolytában jelen egy párkapcsolatban. Lehet ez nagyon reformistának tűnik, de ha őszintén elgondolkozunk ezen, belátható a létjogosultsága.
Az első sokk után – amelyet mindenki másként kezel és él meg –, az érzelmek szintjén a következő érzések jelennek meg: megalázottság, becsapottság, hazugság, átverés, kihasználtság stb., ezekhez erős indulatok, dühkitörések, agresszió, hisztériás rohamok társulhatnak. Ha ezek az érzelmek jönnek, akkor bár tudom furcsa, de ez mindenképpen előny a jövőre nézve, hiszen ezáltal megélhetik és kiadhatják magunból a negatív, fájó, bántó érzéseket. Ha valakinél ez mégsem jön, akkor az a hárítást, az elfojtást, a tagadást, a nem szembesülést jelöli, ami megnehezítheti a krízisből való kimenetelt és meg is hosszabbítja annak idejét.
Egy megcsalt feleség kétféleképpen dönthet ebben a helyzetben, mindkettő nehéz, nagyon sok változással, akarással és energiával jár. Mindenki a saját értékrendszere alapján próbálja élni az életét, így tudja, melyek azok a helyzetek, amelyeket meg tud bocsátani és melyek, amelyeket nem. Az egyik lehetőség, hogy amikor a viszony kiderül, a nő kilép a kapcsolatból, házasságból. Ezt akkor teszi meg, ha az első sokk után úgy gondolja, hogy ez a kapcsolat már nem megmenthető, ő maga sem érzi benne igazán boldognak magát, csak évek óta fennálló hiányérzetét próbálta elnyomni, elfojtani és valójában a mindennapi rutin látszatát tartotta fent. Tehát valahol legbelül már tudta, érezte, hogy ez a kapcsolat rég nem az, amire vágyik, igazából ő maga sem tett sokat azért, hogy ez másként legyen, hogy változtassanak vagy megmentsék a kapcsolatukat. Ilyenkor a megcsalás egy lökés tud lenni, ami nagyon fájdalmas, és lehet egy harmadik személyt okolni, de az idő múlásával ezek az érzések letisztulnak és más megvilágításba helyezik az egész történetet.
- negatív érzelmek megélése, kimutatása, feldolgozása
- felismerése és belátása annak, hogy hol hibázott
- megbocsátás folyamata
- önértékelés helyreállításán való dolgozás
- mindenféle vélt és valós problémák kimondása, megbeszélése
- kreatív, konstruktív megoldások közös keresése
- folyamatos visszajelzések, megerősítések adása, kapása
- a bizalom helyreállása
- új, közös jövőkép kialakulása
A fent elmondott folyamatból kitűnik, hogy nincs könnyű dolga annak, aki a kapcsolat megmentését választja. A szeretet, a hit, és a sok befektetett energia azonban képes meghozni a gyümölcsét, így érdemes egy ilyen krízisből ezt az utat választani. Mindemellett nagyon sok új dolgot tanulhatunk magunkról és a másikról, ezáltal elmélyülhet, új alapokra helyeződhet a kapcsolat. Fontos azonban megjegyezni, hogy nem minden párnak sikerül ezt a folyamatot önmagától megoldani, ilyenkor ajánlott és javasolt a párterápia vagy a családterápia igénybevétele, ahol a krízist egy szakember segítségével dolgozhatják fel.